Blog

Aquabiking Nedir?

Aquabiking, en basit anlatım ile yaklaşık 30 dakika ile 1 saat arası bir sürede ve genellikle müzik eşliğinde su altında pedal çevirmektir. İlk olarak İtalya’da fitness ve fizik tedavi merkezlerinde yüksek kalori yakımı, vücutta birikmiş fazla suyun atılması ve selülitlerin tedavisinde kullanılmaya başlanmış olup bu alanlardaki başarısından sonra kullanımı Avrupa ve Amerika’da da yaygınlaşmıştır. Günümüzde aquabiking, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, fitness ve spor kulüpleri, Spa’lar ve ilgili tüm sporseverler tarafından yapılmakta olan bir sualtı spor disiplinidir.

Aquabiking için olmazsa olmazlardan bir tanesi içi yaklaşık 1,10 – 1,60 m derinlikte su ile dolu bir havuzdur. Suyun iyileştirici ve rahatlatıcı gücü bacaklardaki ağırlığı rahatlatarak eklemleri zorlamadan ağrısız spor yapma imkanı sağlar. Vücuda yeniden canlılık kazandırır, biriken gerilimleri ortadan kaldırır ve stresten arındırıcı özelliği ile ona bağlı etkileri azaltarak hem vücudun hem de zihnin rahatlamasını, gevşemesini sağlar.

Aquabiking Nedir
Egzersiz yapmak birçok kişi için sıkıcıdır. Genellikle sıkışık ve dar ortamlarda yapılır, üstelik birçok yerde havalandırma ve serinletme problemlerinden ötürü egzersiz yoğunlaştıkça ter ve olası koku oluşumu rahatsız edici boyutlara ulaşır. Havuz içinde, arada belirli mesafeler bırakarak ve sadece bele kadar su içinde egzersiz yapıyor olmak sözkonusu problemlerin birçoğunu bertaraf eder. Aslında, sadece suyun içinde olmak ve suyun sesi bile insanı rahatlatır. Aquabiking ile her antremanda 250 ila 500 kalori yakmak mümkündür. Bu, aşağı yukarı 45 dakikalık Zumba dersine eşdeğerdir. Vücudu forma sokmak, bölgesel incelme sağlamak, ödem atmak ve selülitleri azaltmak için idealdir. Ayrıca sakatlık sonrası fizik tedavi amaçlı eklem egzersizleri için birçok uzman doktor tarafından tavsiye edildiği de unutulmamalıdır.

Su altında pedal çevirmek, güç kazanmak ve kardiyovasküler gelişim sağlamak için idealdir. Su, bacaklar üzerinde masaj etkisi yaparak kan dolaşımını hızlandırır. Hızlanan kan dolaşımı ile birlikte kalp sağlığınız da korunmuş olur.

Aquabiking sayesinde özellikle vücudunuzun alt bölgesini yeniden şekillendirebilirsiniz. Su altında egzersiz yapmak vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olur, karın ve bacak kaslarınızı güçlendirir. Böylece düz bir karna, yuvarlak kalçalara ve güzel bacaklara sahip olmanızı sağlar. Aquabiking, kalp sorunu olanlar hariç fiziksel kondisyonu ne olursa olsun, herkes içindir. Herkes yapacağı egzersizin zorluk derecesini kendi fiziksel kondisyonuna göre ayarlayabilir. İleri yaşta olanlar için daha hafif bir antreman imkanı sağlar. Aynı zamanda eklem problemleri olanlar ve hamileler de Aquabiking’den faydalanabilir.

Aquabiking yapmak için ihtiyaç duyulan diğer önemli unsur aquabike (sualtı bisikleti) ’dır. Üzerinde uzunca bir zaman geçirileceği için aquabike seçiminde konfor, rahatlık ve dolayısıyla tasarım ön plana çıkmaktadır. Aksi halde antreman yapmak için harcanan zaman kişi için kabus haline dönüşebilir. Fransa'nın Provence şehrinin kalbinde, atalarının gelenekçi birikimi ve gençlerin yenilikçi yaklaşımının birleşiminden doğan WaterFlex, yüksek kalitede sualtı fitness ekipmanlarının tasarımı ve üretimi konusunda bir dünya lideri olan Fransız Poolstar firmasının markası olup, profesyonellerin beklenti ve taleplerini karşılayacak yüksek kalitede bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

WaterFlex sualtı bisikletleri paslanmaz çelikten yapılmıştır, klorlu havuz sularına ve hatta tuzlu deniz suyuna karşı dayanıklıdır. Tekerlekleri her türlü havuz yüzeyine uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır, çizdirmez silikon koruma ayakları sayesinde havuz zeminine hiçbir zarar vermeden taşınıp havuz içine rahatlıkla indirilip kaldırılabilir. Orta bölümde bulunan ayar topuzu sayesinde yapılan antremanın zorluk seviyesi ayarlanabilir. Özel tasarım pedalları çıplak ayak ile kullanım için uygundur, özel ayakkabı/çorap gerektirmez. Pedalların ileriye ve geriye çevrilmesi esnasında suyun kendi direncine maruz kalındığından kullanıcı için ekstra bir efor sarf ettirir. Olağanüstü yenilikçi, modern ve ergonomik tasarımı sayesinde vücudunuzun 7 farklı kas grubunu çalıştırır. Sadece 3 saniye içinde hızlı su tahliyesi sağlanır. Kurulumu ve kullanımı son derece kolay olan WaterFlex sualtı bisikletlerinin yüksekliği, duruş açısı, sele yüksekliği, selenin gidona olan mesafesi, gidonun yüksekliği ve açısı sürücünün fiziksel özelliği ve antreman programına göre istenilen şekilde ayarlanabilir.

Fransız mühendisliğinin eseri WaterFlex sualtı bisikletleri kolay saklama avantajı yaratmak için kompakt boyutlarda üretilmiş olup dünya çapında dayanıklılık ve standartlara uygunluk testlerinden geçmiştir. Bu sayede tesis işletmecilerinin işletim ve bakım masraflarını minimize ederek ve aynı zamanda sundukları hizmetler bazında onları farklılaştırarak hem rekabet avantajı hem de karlılık artırıcı çözümler sunmaktadır. Ayrıca işletmelerin doluluk oranına pozitif yönde etki edip yaz-kış yapılabilecek alternatif bir faaliyet ve dolayısıyla ek kazanç imkanı vermektedir. Kullanıcılar ise WaterFlex ürünlerinden çok uzun yıllar yüksek verim alarak memnun kalmaktadır.

İletişim Bilgilerimiz


Bayar Caddesi Anadolu Sitesi A Blok No:38/33, 34736 Kozyatağı İSTANBUL


This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


İstanbul: +90 (533) 364 4121
İstanbul: +90 (533) 345 1328
Ankara: +90 (533) 689 3185

KronoSpor @ Twitter